Skip to main content

Posts

Showing posts from March 28, 2010

Freezer Chicken Burritos

I just had one today and they are really good and easy!

I used some tortillas that I had frozen when they were really cheap, they freeze great!  I put the tortilla package in a ziploc bag.  I also had shredded cheese in my freezer that needed to be used. (also freezes great!)

1 chicken breast shredded
1 can refried beans
1 can diced green chilies
1/4 cup taco sauce
1 cup shredded cheese
8 tortillas (I had the small ones)

Boil chicken till no longer pink, then shred
Combine chicken with refried beans, chilies, and taco sauce
Spoon evenly on 8 tortillas
Top with cheese
Fold in ends of tortillas and then roll
Seal and store in freezer bag

I wrapped mine in a paper towel (thanks Sarah!), so they would be easy to grab and microwave.  Or you can bake in an oven at 350 for 20 minutes.  Top with cheese, avocado....whatever you got :)

Pay ME to Buy Potatoes!

Go to Cuckoo to see my post about making money on potatoes!  Coupons needed are ALL online!!
AND great stock up item for your food storage!!

Go here to see the rest of the stock up items.

Thanks Thrifty Couple!

The Perfect Boiled Egg

I never knew it mattered...but if you want your yolks more yellow and less green, watch this video from Rachael Ray.  Good to know!

Updated Stock Up Items

At Smiths:

Post Cereal - Buy 4, get $4 off instantly - this makes them $1.50/box
Use $1/2 SS 3/14
Use $1/2 SS 2/28
= $1.00 per box
*ALSO* When you buy 4 boxes of Pebbles, a catalina should print at the register for $3 OYNO.
This makes the cereal .75 per box!!

Go here to see how to do this in several transactions.

At Fresh Market:

Western Family Large Eggs, dozen - .88


Go here to see the rest of our stock up items for this week.

Thanks PinchingYourPennies and Freebies2Deals!!

Walgreen's Chocolate Stock Up

Because chocolate is a definite stock up item, right??? I certainly think so!
Walgreen's has their Hershey's Candy Bars on sale this week, $0.39 with an in-ad coupon (limit 6).
Match that with this $0.55/1 Reese's Dark Peanut Butter Cups from SS 3/14.
Makes for a $0.16 moneymaker!! I had 4 coupons, so I actually made $0.64. That's about the price of one of these candy bars!

See full list here

Coupon Reset!

New Coupons!

Click here to get $1/1 Cascadian Farms Product!
Stack with Whole Foods Cascadian coupon to get $2 off!
(Thanks Cuckoo For Coupon Deals!)

Stock Up Deals: Fresh Market & Smiths 3/31 -4/6

Green Onions .39

I Can't Believe it's Not Butter .98
use .50/1 RP 3/28
=.48

Kroger Cottage Cheese $1.00

Kroger Sour Cream $1.00

Meadow Gold Whipping Cream, half pint .59


Post Cereal - Buy 4, get $4 off instantly - this makes them $1.50/box Use $1/2 SS 3/14 Use $1/2 SS 2/28 = $1.00 per box *ALSO* When you buy 4 boxes, a catalina should print at the register for $3 OYNO. This makes the cereal .75 per box!!


Betty Crocker Potatoes (in pouch) .99
buy 3 using two .40/1 printable (print twice) and .40/1 printable
= $1.86 PLUS you will get a $3.00 Catalina good on your next purchase!


See full list for Utah here (I definitely don't post everything :)


Yams .89/lb

No Yolks Noodles .98
use .75 printable (print twice) or use .75/1 SS 2/21 (thanks Coupon Finesse!)
= .23

Western Family Large Eggs .88


See full Utah list here.

Get up-to-date deals at Cuckoo for Coupon Deals!

Will update with more stock up items. I see Ham recipes coming...

End of the Month Coupons

Coupons reset tomorrow.  Make sure to print what you want!


Spaghetti Salad

Spaghetti Salad

Here's a recipe you can use with all that free pasta you just bought.  It was fast and REALLY good!


I used Ken's Balsamic Vinaigrette and it turned out great!!  I wouldn't put too much red onion in it though...unless you love it.  I only did 3 slices and I thought it was too much.  Also it has a kick to it so omit the cayenne if you don't want your lips to tingle.  My 2 year old LOVED it!  I also left out the poppy and sesame seeds because I didn't have any.  It's one of those recipes you can just throw anything into...well not anything :)




Smart Taste Pasta .75
use .75/1 printable and .75/1 printable A NEW 3rd LINK HERE!
= FREE  print both links twice!!


Ronzini Healthy Harvest Pasta .75
use $1/2 printable
= .25 each

Tangy Slow Cooker Pork Roast

Tangy Slow Cooker Pork Roast

Pork Roast is on sale at Winco for .98/lb.  That's to far for us Salt Lakers but if it goes on sale anywhere else I'll let you know Wednesday.
I added carrots and potatoes to the recipe.  I put in the potatoes first, then the onions, then the roast, and put the carrots all around.

Pour on the sauce and just leave it alone for 5 hours on low (more or less).  I also poked lots of fork holes in the roast.
The sauce did amazing things to the potatoes! (also on sale at Winco, .68 for a 10 lb. bag!!)
I highly recommend this recipe.  My pork didn't "fall apart" but it was really tender.  I probably checked on it too much :)